КОНФЕРЕНЦІЇ ВНТУ електронні наукові видання, 
Контроль і управління в складних системах (КУСС-2024)

Розмір шрифта: 
Підвищення ефективності використання вимірювальних трансформаторів під час обліку електроенергії
Oleksii Viktorovych Babenko, Олександр Володимирович Голобородько, Vasyl Volodymyrovych Zakharov

Остання редакція: 2024-12-08

Анотація


Наведено та проаналізовано границі похибок вимірювальних трансформаторів струму та напруги. Проаналізовано вплив факторів на точність вимірювання струму та напруги, а також обліку активної і реактивної електроенергії з використанням вимірювальних трансформаторів струму та напруги. Зокрема, для вимірювального трансформатора струму такими факторами є графік навантаження споживача, індивідуальні метрологічні характеристики самого трансформатора, а також навантаження його вторинної обмотки (навантага). Що стосується вимірювальних трансформаторів напруги, то на точність їх функціонування впливає значення навантаги та індивідуальні метрологічні характеристики. Підкреслено, що для ефективного використання вимірювальних трансформаторів струму та напруги на конкретних об’єктах необхідно провести дослідження з метою отримання вихідної інформації, яка допоможе обґрунтувати вказану ефективність: графіків навантажень споживачів, навантажень вторинних кіл, метрологічних характеристик. Аналіз отриманої інформації дозволяє окреслити найбільш доцільні заходи для підвищення вказаної ефективності: оптимізація завантаження вторинних кіл вимірювальних трансформаторів шляхом, наприклад, вибору оптимальної схеми ввімкнення, застосування додаткових навантажень, а також використання вимірювальних трансформаторів підвищеного класу точності. Наведено аналіз результатів повірки вимірювальних трансформаторів напруги, який показав, що клас точності вказаних трансформаторів відповідає нормованим державним стандартом значенням за навантаги від 25 до 100%, а за умови меншої або більшої навантаги, їх похибка збільшується. Зокрема, за меншої навантаги похибка збільшується в позитивну сторону і досягає до +0,5% на фазу. Останнє, в свою чергу, зумовлює збільшення похибки вимірювання активної чи реактивної енергії в трифазній мережі споживачів.

 

DOI: https://doi.org/10.31649/mccs2024.4-07


Ключові слова


вимірювальний трансформатор струму; вимірювальний трансформатор напруги; лічильник активної енергії; лічильник реактивної енергії; похибка

Посилання


[1] ДСТУ IEC 60044-1:2008. Трансформатори вимірювальні, Частина 1. Трансформатори струму. [Чинний від 2010-01-01]. Вид. офіц. Київ : Держспоживстандарт України, 2010. 38 с.

 

[2] ДСТУ IEC 60044-2:2008. Трансформатори вимірювальні, Частина 2. Трансформатори напруги індуктивні. [Чинний від 2010-01-01]. Вид. офіц. Київ : Держспоживстандарт України, 2010. 34 с.

 

[3] ДСТУ EN 61869-3:2017. Трансформатори вимірювальні. Частина 3. Додаткові вимоги до індуктивних трансформаторів напруги. [Чинний від 2019-01-01]. Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2019. 30 с.