КОНФЕРЕНЦІЇ ВНТУ електронні наукові видання, 
Контроль і управління в складних системах (КУСС-2024)

Розмір шрифта: 
Про визначення термінів «вимірювання» та «контроль» в нормативних документах
Валентин Олексійович Багацький, Олексій Валентинович Багацький

Остання редакція: 2024-12-22

Анотація


На теперішній час, в Україні стандарти, які визначають терміни «контроль» та «вимірювання», існують вже близько 30 років та базуються на стандартах, які були розроблені в СРСР. Крім того, і дотепер відбувається процес гармонізації діючих стандартів з міжнародними, що також впливає на визначення того чи іншого терміну. В діючих нормативних документах (а саме ДСТУ та міжнародні стандарти), які визначають та пояснюють терміни вимірювання та контролю, також є певні неузгодженості та розбіжності.

Метою роботи є аналіз визначень процесів контролю та вимірювання в діючих нормативних документах, на основі аналізу існуючої літератури запропонувати нові визначення процесів контролю та вимірювання, в яких, на відміну від діючих, будуть відомості про складові процеси нижчого рівня та послідовність їх взаємодії для одержання кінцевого технічного результату.

У нормативних документах визначення контролю характеризують функціональне призначення контролю, але не відповідають на питання, що собою являє власне контроль з точки зору процесів нижчого рівня. Невідомо також, що означає термін «відповідність». Автори вважають, що дані про величину або процес можливо одержати тільки в процесі вимірювання, а «установлювати, оцінювати і класифікувати» без вимірювання неможливо.

В діючому ДСТУ з метрології «вимірювання» визначається як відображення вимірювальних величин шляхом експерименту та обчислень. Міжнародний стандарт визначає «вимірювання» як процес експериментального отримання одного чи більше значень величини, які обґрунтовано можуть бути приписані величині.

На думку авторів, ці визначення мають дуже узагальнений і не конкретний характер, які потрібно уточнити для подальшого відображення у всіх розглянутих стандартах.

Так, у наукових працях Орнатського П.П. систематизовано і наведено 20 методів вимірювання, які реалізуються за допомогою елементарних засобів вимірювання, а в книзі Цапенко М.П. висловлена думка про подібність операцій вимірювання, контролю та діагностики. Спираючись на ці роботи, автори запропонували новий шаблон для визначення процесів вимірювання та контролю, а саме ««Вимірювання»(«технічний контроль») – експериментальний керований процес порівняння вхідної «вимірюваної» («контрольованої») або однієї чи декількох залежних від неї величин з «опорним» («номінальним») або залежними від нього значеннями величин, запам’ятовування результатів порівнянь, та формування результатів «вимірювань» («контролю») у вигляді вихідного цифрового коду, відповідного даному процесу».

 

DOI: https://doi.org/10.31649/mccs2024.1-01


Ключові слова


вимірювання; контроль; нормативні документи;

Повний текст: PDF