КОНФЕРЕНЦІЇ ВНТУ електронні наукові видання, 
Контроль і управління в складних системах (КУСС-2024)

Розмір шрифта: 
КОНТРОЛЬ ЕФЕКТИВНОСТІ ЗАХОДІВ З ФОРМУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ЕЛЕКТРИЧНИХ МЕРЕЖ ЗА ІНТЕГРАЛЬНИМ ПОКАЗНИКОМ ЯКОСТІ
Вячеслав Олександрович Комар, Юрій Васильович Семенюк, Сергій Володимирович Підгорець

Остання редакція: 2024-12-10

Анотація


Сучасний рівень електрифікації зумовлює підвищення вимог до якості електропостачання, тому все більшої актуальності набувають задачі раціональної організації експлуатації і управління функціонуванням та розвитком електроенергетичних систем. Розв’язання цих задач ускладнюється інтенсивним впровадження відновлювальних джерел енергії. Особливо це стосується розподільних електричних мережах, які в наслідок своїх особливостей є непристосованими до появи нестабільних джерел енергії в наслідок відсутності достатнього рівня автоматизації мереж.

В роботі на основі аналізу проблем забезпечення якісного електропостачання в умовах інтенсивної розбудови відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та визначених засобами кваліметрії характеристик електричних мереж, які є істотними для забезпечення якісного електропостачання, запропоновано застосовувати для оцінювання якості функціонування електричних мереж інтегральної характеристики їх готовності до виконання визначених задач з електропостачання. Це сприятиме розробленню узагальнених рішень та стратегії розвитку мереж, особливо коли мова йде про розбудову ВДЕ та інтелектуалізацію електричних мереж. Складові інтегрального показника визначаються як імовірність відповідності фактичного режиму «ідеальному». «Ідеальний» режим визначається, виходячи з принципу найменшої дії і відповідає заступній схемі мережі, сформованій за r-схемою. Визначений таким чином базис дозволяє знизити суб’єктивність як оцінки так і прийнятих, на основі неї, рішень.

Показано, що запропонований підхід у визначенні інтегрального показника якості функціонування електричної мережі дозволяє не лише аналізувати готовність існуючих мереж, а й враховувати індивідуальні вподобання споживачів під час розв’язання проектних задач.

Показано методику переходу від відносних оцінок складових якості функціонування до вартісних з подальшим переходом до техніко-економічного розрахунку. Це дозволяє визначити напрямки для подальшого планування заходів з метою підвищення рівня якості функціонування електричних мереж та електропостачання споживачів.

 

DOI: https://doi.org/10.31649/mccs2024.4-16


Ключові слова


інтелектуалізація; електричних; мереж; відновлювані; джерела; енергії; надійність; електропостачання; втрати; електричної; енергії; якість; електроенергії; енергоефективність;.

Посилання


[1] Akao, Yoji (1994). "Development History of Quality Function Deployment". The Customer Driven Approach to Quality Planning and Deployment. Minato, Tokyo: Asian Productivity Organization. ISBN 92-833-1121-3.

[2] Кузьмін І. В. Критерії оцінки ефективності, якості та оптимальності складних систем // Вісник Вінницького політехнічного інституту.  – №1. –  1994. – С. 5–9.

[3] Матвійчук Я.М. Математичне моделювання динамічних систем: теорія та практика. Наукове видання. – Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2000. – 236 с. 

[4] Стахів П.Г., Козак Ю.Я., Гоголюк О.П. Дискретне макромоделювання в електротехніці та суміжниї областях. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 260 с.

[5] Лежнюк П. Д., Комар В. О., Сікорська О. В. Розосереджене генерування в задачах підвищення енергоефективності розподільних електричних мереж: Монографія. Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2023.  195 с.

[6] Кузнєцов В. Г., Шполянський О. Г., Яремчук Н. А. Узагальнений показник якості енергії в електричних мережах і системах // Технічна електродинаміка. – 2011.  –№ 3. – С. 46–52.