Остання редакція: 2024-12-12
Анотація
Сучасні тенденції розвитку енергетичної галузі України, зумовлені світовими змінами клімату та приєднанням країни до напрямку світової спільноти щодо зменшення викидів парникових газів, посприяли розвитку відновлюваних джерел енергії. Впровадження ВДЕ в розподільні електричні мережі не могло не вплинути на структуру та режими роботи останніх. Після інтеграції відновлюваних джерел енергії розподільні мережі з переважно радіальних перетворюються на такі, в яких з’являються двосторонні перетоки й живлення споживачів може забезпечуватись як від власних розосереджених джерел енергії (РДЕ) так і від централізованих джерел – підстанцій енергосистеми. Останні роки частка відновлюваних джерел електроенергії в загальному виробітку в розподільних електромережах сягає 20-30 %. І ця частка зростатиме й надалі. Тому перед операторами системи розподілу постають нові виклики, пов’язані з ефективністю функціонування мереж, що містять розосереджені джерела енергії. Адже, враховуючи зміну погодних факторів і нестабільність генерування таких джерел як сонячні та вітрові електроустановки, характер генерування деяких ВДЕ є ймовірнісним і не завжди прогнозованим. Розвиток відновлюваної енергетики спричинив появі нових завдань і необхідності пошуку нових моделей та методів підвищення ефективності роботи розподільних електричних мереж та локальних електроенергетичних систем.
Повномасштабне вторгнення російської федерації та руйнування об’єктів енергетики призвело до перебоїв у постачанні електроенергії. Подальші атаки на електричні станції та підстанції можуть посилити дефіцит електроенергії та призвести до енергетичної кризи та великих матеріальних збитків. Як альтернатива у складних умовах функціонування електроенергетичної системи відновлювані джерела енергії можуть підтримати електропостачальні компанії й забезпечити частину споживачів електроенергією в умовах військового стану.
Нестабільність деяких відновлюваних джерел енергії негативно впливає на балансову надійність та стійкість роботи енергетичної системи. Під час прогнозування генерування від ВДЕ виникають ризики появи небалансів активної потужності в локальних електроенергетичних системах. Зменшити ймовірність виникнення небалансів та, як наслідок, штрафних санкцій до власників ВДЕ можна розробивши методи та засоби планування режимів локальних електроенергетичних систем з ВДЕ.
Метою даної роботи є дослідження проблеми виникнення ризиків під час прогнозування графіків генерування ВДЕ. В роботі вирішується актуальна задача вдосконалення методів та засобів оптимізації нормальних режимів електроенергетичних систем та розподільних електричних мереж з ВДЕ. Проаналізовано існуючі методи оцінювання ризиків, які можуть бути використані для аналізу виникнення небалансів активної потужності в локальних електроенергетичних системах під час планування режимів роботи в умовах сучасного енергоринку.
Ключові слова
Посилання
[1] Risk assessment of power imbalance for power systems with wind power integration considering governor ramp rate of conventional units. Yanwen Wang, Yanying Sun, Yalong Li and others. Electric // Power Systems Research. Volume 217. 2023. Page 109111. https://doi.org/10.1016/j.epsr.2022.109111
[2] Про ринок електричної енергії: Закон України від 08.03.2024 № 3577-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#Text (дата звернення: 12.03.2024).
[3] Лежнюк П. Д., Лисий В. М. Оцінювання впливу факторів, які впливають на енергоефективність ВДЕ під час балансування режимів електроенергетичних систем. https://doi.org/10.31649/mccs2022.11
[4] Балансова надійність електричної мережі з фотоелектричними станціями : монографія / П. Д. Лежнюк, В. О. Комар, С. В. Кравчук та ін. Вінниця: ВНТУ, 2018. 136 с.
[5] Лежнюк П., Козачук О., Галузінський О. Використання активних споживачів для балансування електроенергії в електричній мережі / Вісник Хмельницького національного університету, № 3, 2023 (321). С. 214 – 221.
[6] 6 types of risk assesment metodologies + how to choose. URL: https://drata.com/grc-central/risk/risk-assessment-methodologies
[7] Volkan Evrin Risk fssessment and analisis methods: qualitative and quantitative / ISACA Journal, Vol. 2, 2021. URL: https://www.isaca.org/resources/isaca-journal/issues/2021/volume-2/risk-assessment-and-analysis-methods