Остання редакція: 2025-01-15
Анотація
Робота присвячена проблемі контролю ефективності імплементації заходів з Плану управління річковими басейном (ПУРБ) та пошуку підходів щодо їх оптимізації. Пропонується технологія автоматизованого збирання та оброблення текстової інформації з альтернативних джерел, зокрема веб-сайтів екологічних установ та соціальних мереж щодо стану водних ресурсів після застосування у них тих заходів. Використовуються методи веб-скрапінгу та спеціалізовані бібліотеки BeautifulSoup і Newspaper4k для збору текстової інформації з пошукової видачі та обраних джерел інформації. Для автоматизації геолокації зібраної інформації до конкретних масивів вод застосовується розроблений авторами метод порівняння ключових слів зі словами з опису масивів вод, а вибірка ключових слів здійснюється з використання іншого авторського методу. З метою поширення позитивного досвіду чи проблем, пов’язаний з результатами застосування заходів, з одних масивів вод та басейнів на інші застосовується метод аугментації текстової інформації, розроблений на базі бібліотеки SpaCy. Отже, запропонована технологія дозволяє підвищити ефективність контролю ефективності та аналізу аналогів щодо реалізації заходів ПУРБ у різних басейнах річок, завдяки автоматизованому збиранню та аналізу великого обсягу текстових даних із загальнодоступних альтернативних (у т.ч. неофіційних) джерел інформації. Запропонований підхід дозволяє більш ефективно співставляти та рекомендувати конкретні заходи ПУРБ до конкретних, подібних, масивів вод, що покращує можливості управління річковими басейнами. Таким чином, запропонований підхід підвищує ефективність прийняття та науково обґрунтовуння рішення щодо сталого використання водних ресурсів, поліпшення екологічного стану вод, збереження та відновлення біорізноманіття та екосистем річкового басейну.
Ключові слова
Посилання
[1]Кабінет Міністрів України, Постанова від 18.05.2017 р. No 336, Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/npas/249999756. Дата звернення 07.08.2024.
[2]Bondaletov K. Collecting Google Search Data with BeautifulSoup. Kaggle Notebook, 2024. Режим доступу https://www.kaggle.com/code/bondaletov/collecting-google-search-data-with-beautifulsoup. Дата звернення 07.08.2024.
[3]Мокін В. Б., Бондалєтов К. О., Крижановський Є. М., і Караваєв В. О. Метод аугментації текстів про стан масивів вод на основі інтелектуальної прив’язки до багатозв’язних геоінформаційних систем іменованих сутностей, Вісник Вінницького політехнічного інституту, вип. 3, с. 55–65, Черв. 2023. URL: https://doi.org/10.31649/1997-9266-2023-168-3-55-65.
[4]В. Б. Мокін, і К. О. Бондалєтов, Інтелектуальні методи видобування ключових словосполучень із тексту для побудови онтологічних моделей інформаційно-пошукових систем. Інформаційно-комунікаційні технології тa сталий роз-виток, колективна моногр. за матеріалами XXI Міжнародної науково-практичної конференції, Київ, 14-16 листопада 2022 р., С. О. Довгий, Заг. ред. К., Україна: ТОВ «Видавництво «Юстон», 2022, C. 242.