КОНФЕРЕНЦІЇ ВНТУ електронні наукові видання, 
VІI Міжнародна науково-практична конференція «ЗНАННЯ. ОСВІТА. ОСВІЧЕНІСЬ» Неминучість невизначеності

Розмір шрифта: 
Життєсвіт людини в умовах інформаційного суспільства
Ростислав Олександрович Чаплінський

Остання редакція: 2024-10-06

Анотація


У дослідженні осмислено сутність феномену інформаційного суспільства ХХ – ХХІ ст. та його вплив на соціокультурне буття людини. Встановлено, що в умовах Четвертої промислової революції, з одного боку, людина у практиках повсякдення «мігрує» в онлайн-середовище, надає перевагу соціальній віртуалізації, а з іншого, ескапізм інформатизації, комп’ютеризації, віртуалізації й діджиталізації актуалізує ситуацію невизначеності. З’ясовано, що цифровий інформаційний простір примножує виклики та загрози буттю людини, адже невизначеність, розмитість меж між віртуальним і реальним, породжують проблеми пов’язані з приватністю та безпекою інформації, цифровою залежністю, інформаційною бідністю, соціальною дезінтеграцією, кіберзлочинністю. Деструктивний характер таких викликів і загроз зумовлює потребу розробки механізмів для захисту приватності та безпеки людини.

 


Ключові слова


інформаційне суспільство; цифрове суспільство; віртуалізація; невизначеність

Посилання


1. Гуцал К. А. Концепція розвитку інформаційного суспільства в умовах глобалізації. Держава та регіони. 2010. № 4. С. 89–91.

 

2. Данильян О.Г., Дзьобань О.П. Інформатизація як атрибут інформаційного суспільства: від ретроспекції до сучасної рефлексії. Інформація і право. 2022. № 1 (40). С. 9–20.

 

3. Ковтун Н. М. Рівні та форми соціальної активності в комунікативному просторі глобалізованого суспільства. Вісник Львівського університету. Серія: Філософсько-політологічні студії. 2018. Вип. 17. С. 41–48.

 

4. Палеха Ю. І., Палеха О. Ю., Горбань Ю. І. Інформаційна культура / За ред. Ю.І. Палехи. Київ: Видавництво Ліра-К,2020. 400 с.

 

5. Прудникова О. Інформаційна культура інформаційного суспільства: філософський вимір. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». № 4 (31). 2016, С. 44–53.


Повний текст: PDF