Остання редакція: 2025-04-23
Анотація
На 2 грудня 2024 року потенційно забруднена міно-вибуховими предметами територія України складає близько 139 000 кв.км., на жаль, ця цифра росте і надалі. Враховуючі актуальність задачі автоматизованого виявлення міно-вибухових предметів за допомогою безпілотних літальних апаратів із мультиспектральною та інфрачервоною зйомкою, дослідження можливостей локального інфрачервоного нагріву та тепловізійного моніторингу є важливим кроком у пошуку альтернативних рішень для виявлення прихованих вибухонебезпечних об’єктів.
У роботі досліджено ефективність активної термографії з використанням імпульсного локального нагріву ІЧ-лазером (940 нм, 24 Вт, 5 с) для виявлення прихованих металевих об’єктів на глибині 5 см. Проведено аналіз теплової відповіді за допомогою тепловізора.
Результати показали низьку амплітуду температурної відповіді (~0,5 °C), що ускладнює достовірну ідентифікацію об’єктів за наявного рівня чутливості тепловізора. Запропоновано напрями оптимізації методу: підвищення потужності випромінювання, покращення параметрів тепловізора, використання оптичних фільтрів для усунення засвічення матриці.
Отримані висновки мають практичну цінність для розробки ефективних систем дистанційного виявлення вибухово-небезпечних об’єктів за допомогою БпЛА, що дозволить значно скоротити час на розмінування території України при значних економічних перевагах над існуючими технологіями та є абсолютно безпечним для фахівців.
Ключові слова
Посилання
- Попов М. О., Станкевич С. А., Мосов С. П., Титаренко О. В., Дугін С. С., Голубов С. І., Андреєв А. А. Технологія автоматизованого виявлення мін за результатами комплексування багатоспектральної та інфрачервоної зйомки з безпілотних літальних апаратів // Матеріали IV науково-практичної конференції «Аерокосмічні технології в Україні: проблеми та перспективи», 9–10 вересня 2021 р., м. Київ. – Київ, 2021. – С. 13–15.